Erkeklerden Arınma: HETOX  

jizz_space 37M
2 posts
5/20/2006 9:02 am
Erkeklerden Arınma: HETOX

Hetox, Türkiye’de pek bilinmese de Avrupa’da yaygın bir terim haline geldi. Bilmeden de olsa öncüleri; Deniz Akaya ve Nefise Karatay.

Hetox; kıskançlıkları, ihanetleri ve bencillikleri ile kadınların ruh sağlığını bozan erkeklerden arınma programı demek.

Detox ve Botox’un ardından bir de hetox çıktı şimdi de… Avrupa’da hızla yayılan bu yöntem The Observer gazetesinde yayınlanan bir yazıda şöyle anlatıldı: “Hetox kadınların bir süreliğine erkeklerle uğraşmak yerine kariyerine, arkadaşlarına odaklanması, ruhsal ve duygusal gelişimiyle ilgilenmesi demek.”

Yazıda bir kadının hetox kararı alması da şöyle anlatılıyor: “Bir kadın sevgilisinden sıkılıp hetox kararı alıyor. Nedeni ise adamın sürekli kendinin ne kadar mükemmel olduğundan bahsetmesi. Bu sıkıcı sohbete dayanamayan kadın, ona katlanmak zorunda olmadığını anlayıp tüm erkeklere sırt çeviriyor. İlişki sağlığa zararlı hale gelmeye başladığında hetox öneriliyor kadınlara. Dinlenecekleri ve kendileriyle baş başa kalacakları bir dönem.”

Deniz Akaya yoğun aşk trafiği en çok medyaya yansıyan isimlerden biri. Son olarak sevgilisi Murat Aslan’dan yediği dayağın ave alkollü araba kullanırken yakalanmasının ardından Akkaya ortadan kayboldu. Ünlü manken bir süredir hem detox yapıp bedenini arındırıyor, hem hetox ile ruhunu…

Manken-şarkıcı Ebru Destan da futbolcu sevgilisi Vedat İnceefe'den ayrıldıktan sonra kendi deyimiyle "nadasa bırakmış kendini." Yani yeni tanımla; hetox'a! "Dinlenme dönemi" diye niteliyor bu süreyi. "İlişkinin yorgunluğu, hareketliliği yıpratıyor insanı. Hemen bir ilişkiye başlamayı sağlıklı bulmuyorum. Ayrıldıktan sonra üçdört gün evden çıkmam, toparlanırım. Daha iyi geçiririm o dönemi, erkekten arındırırım kendimi. Daha çok kız kıza vakit geçiririm. Spora daha çok giderim. Bir erkekle beraberlik çok fazla vakit ve enerji istiyor. Ayrılınca kendimi salmam, tersine daha fazla bakarım." Destan, hetox'u kadınlar için yararlı bulduğunu söylüyor.

Aile ve eş terapisti Lale Akat, hetox'un kadınlar için son derece yararlı bir yöntem olduğunu ifade ediyor. "Kadın yalnız kalıp kendini dinleyince nerede güçlü, nerede şeker gibi bir kadın, nerede yaralı, nerede hassas olduğunu görüyor" diyor. "En önemlisi, 'Ben' diyebilmek, kendini tanıyabilmek. Kadın bunları yaşıyor o sürede." Akat'a göre sadece bu kadar da değil hetox'un yararı. İş yaşamına başarı da getiriyor; çünkü "bir erkeği çözmek için harcanan enerji, otomatik olarak işe harcanıyor." Terapist Lale Akat, hetox'u bir kadının yaratıcı ve yapıcı olabilmesi için büyük şans olarak görüyor.


Become a member to create a blog